| Material | Steel Or Other |
|---|---|
| Surface Treatment | Chrome-plated |
| Mounting Type | Earring, Flange Or Other |
| Cylinder Diameter | 40mm--380mm Or Custom |
| Stroke Length | 50mm--2000mm Or Custom |
| Material | Steel Or Other |
|---|---|
| Stroke Length | 150–2500mm Or Custom |
| Mounting Type | Trunnion, Earring, Flange Or Other |
| Cylinder Type | Telescopic Cylinder |
| Cylinder Diameter | 150-220mm Or Custom |
| Stroke Length | 1500-3500 Mm Or Custom |
|---|---|
| Cylinder Diameter | 150-220mm Or Custom |
| Work Pressure | 18MPa~22MPa |
| Material | Steel/Other Custom |
| Sealing Type | Nitrile Rubber Seals |
| Application | Excavator |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Function | Injection Oil |
| Sample | Available |
| Specification | 150*30*30cm |
| Product Name | Hydraulic Pump Cylinder Block |
|---|---|
| Keywords | Aftermarket Hydraulic Pump Parts、Danfoss Piston Pump Spares |
| Waranty | 6-12 Months |
| Material | Iron |
| Power | Power |
| Product Name | Hydraulic Gear Pump |
|---|---|
| Keywords | External Gear Pump/Parker Hydraulic Gear Pump |
| Material | Cast Iron |
| Color | Black/Customization |
| Customize | YES/OEM |
| Features | Durable |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Gear Pump |
| Keywords | Parker Pump Equivalent/hydraulic Systems Hydraulic Power Gear Pump |
| Material | Cast Iron |
| Type | External Pumps |
| Product Name | Gear Pump Spare Parts |
|---|---|
| Key Words | Hydraulic Pump Spare Parts, |
| After-sales Service | Yes |
| Warranty Period | 12 Months |
| Meshing Type | External Meshing |
| Product Name | Hydraulic Gear Pump |
|---|---|
| Keywords | Cast Iron Hydraulic Gear Pumps/Tractor Hydraulic Gear Pump |
| Market | John Deere Hydraulic Replacement Aftermarket Gear Pump |
| Color | Customizable |
| Customize | YES/OEM |
| Features | Reliable/Easy To Operate |
|---|---|
| Product Name | Double Gear Pump |
| Keywords | PTO Gear Pump/rotary Gear Hydraulic Gear Oil Pump |
| Material | Cast Iron |
| Compatible | Volvo Excavator |