| Features | Wear Resistance, High Pressure |
|---|---|
| Product Name | Dump Truck Hydraulic Cylinder |
| Key Words | Single Hydraulic Cylinder, Small Hydraulic Cylinder |
| Material | Steel/Other Custom |
| Warranty | 12 Months |
| Features | Wear Resistance, High Pressure |
|---|---|
| Product Name | Dump Truck Hydraulic Cylinder |
| Key Words | Single Hydraulic Cylinder, Small Hydraulic Cylinder |
| Material | Steel/Other Custom |
| Warranty | 12 Months |
| Features | Wear Resistance, High Pressure |
|---|---|
| Product Name | Dump Truck Hydraulic Cylinder |
| Key Words | Single Hydraulic Cylinder, Small Hydraulic Cylinder |
| Material | Steel Or Other |
| Warranty | 12 Months |
| Stroke Length | 1500-3500 Mm Or Custom |
|---|---|
| Cylinder Diameter | 150-220mm Or Custom |
| Work Pressure | 18MPa~22MPa |
| Material | Steel/Other Custom |
| Sealing Type | Nitrile Rubber Seals |
| Features | Wear Resistance, High Pressure |
|---|---|
| Product Name | Dump Truck Hydraulic Cylinder |
| Key Words | Single Hydraulic Cylinder, Small Hydraulic Cylinder |
| Material | Steel Or Other |
| Warranty | 12 Months |
| Product Name | Dump Trucks Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Keywords | Tractor Cylinder, Harvester Cylinder |
| Stroke Length | 5cm-100000mm,Custom |
| Cylinder Diameter | 40mm-380mm,Custom |
| Work Press | 18MPa~22MPa |
| Product Name | Dump Truck Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Key Words | Hyd Cylinder, Oil Hydraulic, Hydraulic Ram |
| Mounting | Earring,Flange,Customizable |
| Stroke Length | Customized |
| Warranty | 12 Months |
| Material | Steel Or Other |
|---|---|
| Stroke Length | 150–2500mm Or Custom |
| Mounting Type | Trunnion, Earring, Flange Or Other |
| Cylinder Type | Telescopic Cylinder |
| Cylinder Diameter | 150-220mm Or Custom |
| Product Name | Dump Trucks Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Keywords | Lifting Hydraulic Cylinder/Steering Hydraulic Cylinder |
| Stroke Length | 5cm-100000mm,Custom |
| Cylinder Diameter | 40mm-380mm,Custom |
| Work Press | 18MPa~22MPa |
| Application | Dump Trucks |
|---|---|
| Machinery Test Report | Provided |
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Function | Injection Oil |
| Warranty | 1 Year |