| Valve Type | Ball Valve |
|---|---|
| Ball Material | Carbon Steel |
| Connection Size | 1 In, 1/2 In, 1/4 In, 2 In, 3 In, 3/4 In, 3/8 In |
| Operating Temp. Range | -22-140F |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Valve Type | Ball Valve |
|---|---|
| Ball Material | Carbon Steel |
| Connection Size | 1 In, 1/2 In, 1/4 In, 2 In, 3 In, 3/4 In, 3/8 In |
| Operating Temp. Range | -22-140F |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Valve Type | Ball Valve |
|---|---|
| Ball Material | Carbon Steel |
| Connection Size | 1 In, 1/2 In, 1/4 In, 2 In, 3 In, 3/4 In, 3/8 In |
| Operating Temp. Range | -22-140F |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Product Name | Hydraulic Control Valve |
|---|---|
| Key Words | Solenoid Operated Directional Control Valve |
| Application | Agricultural Machinery, Industrial Equipment |
| MOQ | 1 Pcs |
| Material | Cast Iron, Steel, Bronze And Others |
| Product Name | Hydraulic Piston Motor |
|---|---|
| Key Words | Axial Piston Motor, High Torque Piston Motor |
| Application | Transit Mixer, Excavator, Road Roller |
| Displacement | 105cm³/rev |
| Warranty Service | 12 Months |
| Product Name | Hydraulic Gear Motor |
|---|---|
| Key Words | Hydraulic Drive Motor, Low RPM Hydraulic Motor |
| Operating Speed | 400 To 3000 RPM |
| Weight | 10 KG |
| Direction Of Rotation | Bi-Directional |
| Product Name | Hydraulic Gear Motor |
|---|---|
| Key Words | Gerotor Hydraulic Motor, Parker Torqlink Hydraulic Motor |
| Displacement Range | 44.3ml/r -147.5 Ml/r |
| Speed Range | 400-2400 RPM |
| Intermittent | 275 Bar |
| Features | High Pressure |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Motor |
| Key Words | Gear-type Hydraulic Motor, High-speed Gear Motor |
| Maximum Speed | Up To 2400 Rpm |
| Color | Black, Customizable |
| Valve Type | Ball Valve |
|---|---|
| Ball Material | Carbon Steel |
| Connection Size | 1 In, 1/2 In, 1/4 In, 2 In, 3 In, 3/4 In, 3/8 In |
| Operating Temp. Range | -22-140F |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Product Name | Hydraulic Gear Pump |
|---|---|
| Key Words | Hydraulic Gear Pump Types, High Pressure Hydraulic Gear Pump, Rexroth Hydraulic Gear Pump |
| Max Rated Pressure | 245bar |
| Displacement Range | 44.3ml/r -147.5 Ml/r |
| Speed Range | 400-2400 RPM |