| Features | Compact/Long Stroke |
|---|---|
| Product Name | Multi Stage Telescopic Hydraulic Cylinder |
| Keywords | Hydraulic Cylinder Types、Excavator Hydraulic Cylinder |
| Application | Construction Machinery Vehicles Hydraulic Cylinders |
| Stage | Custom |
| Application | Excavator |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Function | Injection Oil |
| Sample | Available |
| Specification | 150*30*30cm |
| Product Name | Multi Stage Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Keywords | Fixing Hydraulic Cylinders、Hydraulic Cylinder Components |
| Application | Dump Truck、Agricultural Machinery |
| Stage | Customizable |
| Material | Q345B、45# |
| Application | Excavator |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Function | Injection Oil |
| MOQ | 1 Set |
| Structure | Piston/Plunger/Telescopic Type |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Key Words | Hydraulic Cylinder Ram, Hydraulic Lift Cylinder |
| Material | Stainless Steel Or Support Other Material |
| Port Connection Type | Ferrule Connection Or Other |
| Stroke | 100mm - 500mm, Or Custom |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Key Words | Small Hydraulic Cylinder, Hydraulic Ram Cylinder |
| Material | 20 Steel |
| Mounting Interface | Trunnion Mount Or Other |
| Working Pressure | 16-25Mpa |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Key Words | Precision Hydraulic Cylinders, Farm Hydraulic Cylinder |
| Material | Steel |
| Application | Agricultural Machinery |
| Bore Diameter | 10- 80mm Or Custom |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Key Words | Hydro Cylinders, Single And Double Acting Cylinders, Hydraulic Cylinder Repairing |
| Seal Ring | Famous Chinese Brand Or International Brand |
| Cylinder Base | 20# Steel |
| Piston Rod | Chrome Plated45# Steel |
| Product Name | Excavator Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Keywords | Double Acting Piston Cylinder、Welded Body Cylinder |
| Application | Farm Hydraulic Cylinders |
| Material | 45#/Custom |
| Color | Black/Yellow/Blue/Custom |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Key Words | Single And Double Acting Cylinders, Stainless Steel Hydraulic Cylinder, Oil Cylinder |
| Warranty | 1 Year |
| Customization | Yes |
| Applicable | Agricultural Machinery |