| Application | Excavator |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Function | Injection Oil |
| Sample | Available |
| Specification | 150*30*30cm |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Key Words | Hydro Cylinders, Single And Double Acting Cylinders, Hydraulic Cylinder Repairing |
| Seal Ring | Famous Chinese Brand Or International Brand |
| Cylinder Base | 20# Steel |
| Piston Rod | Chrome Plated45# Steel |
| Product Name | Multi Stage Cylinder |
|---|---|
| Keywords | Hydraulic Lift Cylinder、Log Splitter Cylinder |
| Bore Dia | Custom |
| Rod Dia | Custom |
| Application | Agricultural Machinery |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Key Words | Welded Hydraulic Cylinders, Fixing Hydraulic Cylinders |
| Application | Excavator, Construction Machinery |
| Color | Black, Yellow, Red, Blue, Custom |
| Compliance Certifications | ROHS |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinders |
|---|---|
| Keywords | 3 Point Hitch Cylinders、Tilt Cylinders |
| Application | Agricultural Hydraulic Actuator |
| Material | 45#/Custom |
| Logo | Yes |
| Product Name | Hydraulic Cylinder Rams |
|---|---|
| Key Words | Hydraulic Ram, Harvest Hydraulic Cylinder |
| Compatible Models | Harvest, Truck Agricultural Machinery |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Hard Chrome Plating |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Key Words | Precision Hydraulic Cylinders, Farm Hydraulic Cylinder |
| Material | Steel |
| Application | Agricultural Machinery |
| Bore Diameter | 10- 80mm Or Custom |
| Application | Excavator |
|---|---|
| Product Name | Hydraulic Cylinder |
| Function | Injection Oil |
| Sample | Available |
| Specification | 150*30*30cm |
| Product Name | Multi Stage Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Keywords | Telescopic Cylinder、Small Hydraulic Cylinder |
| Application | Tractor/Construction Machinery |
| Material | Q345B、45#、Customizable |
| Mounting Type | Earring,Flange, Etc, Customizable |
| Product Name | Agricultural Hydraulic Cylinder |
|---|---|
| Key Words | Small Hydraulic Cylinder, Hydraulic Ram Cylinder |
| Material | 20 Steel |
| Mounting Interface | Trunnion Mount Or Other |
| Working Pressure | 16-25Mpa |